сабота , 21 октомври 2017

Свет

Турција: Издаден налог за апсење на 254 лица поради врски со т.н. ФЕТО

turci

Турските обвинители денеска издадоа налог за апсење на 254 лица, вработени во две министерства и во истанбулската општинска власт, поради наводна поврзаност со т.н. ФЕТО (Фетулахистичка терористичка организација), а во врска со минатогодинешниот обид за државен удар. Јавниот обвинител на Истанбул денеска издаде налози за приведување на 112 вработени во …

Прочитај Повеќе »

Оставка на лидерот на унгарската левица откако не успеа да ја обедини опозицијата против Орбан

orban-vt-624x320

Кандидатот на унгарските социјалисти за премиер Ласло Ботка, кој требаше да ги обедини левицата и центарот за парламентарните избори во април следната година, поднесе оставка, откако не успеа да создаде единствена политичката опозиција против премиерот Виктор Орбан. – Поднесувам оставка како социјалистички кандидат за премиер, истакна Ботка во вчерашното отвореното …

Прочитај Повеќе »

Не сакал да плати за услугата во хотел па скокнал од 19-ти спрат (видео)

Hotel Cleaning

Во намера да избегне плаќање на хотелската сметка, маж во Кина се обидел да избега од хотелската соба преку преозор. Можеби целата ситуација не би била чудна доколку не станува збор за соба на 19-спрат. Како што може да се претпостави, неговата мисија не е успешно завршена. На видеото јасно …

Прочитај Повеќе »

Рахој сака соработка со други партии поради Каталонија

Spanish Prime Minister, Mariano Rajoy holds a press conference after the last ministers' council of the year at Moncloa palace in Madrid on December 30, 2016. / AFP / PIERRE-PHILIPPE MARCOU        (Photo credit should read PIERRE-PHILIPPE MARCOU/AFP/Getty Images)

Шпанската Влада соопшти дека е посветена на изнаоѓање на заеднички одговор со други политички партии на „предизвикот независност“ на Каталонија откако покраината одржа забранет референдум за отцепување од Шпанија. На средбите со лидерот на социјалистите и на партијата Сиудаданос (Граѓани) шпанскиот премиер Маријано Рахој изрази подготвеност да ги разгледа предлозите …

Прочитај Повеќе »

Автобуска несреќа во Истанбул, има настрадани

turcija-policija-vozilo

Автобус се преврте денеска во Истанбул, во реонот на Бахчешехир,  при што има настрадани патници, објави телевизијата НТВ. На местото на несреќата се испратени амбулантни возила, а засега не се соопштени други детали.

Прочитај Повеќе »

Нова британска амбасадорка во Македонија, одлучи Форин Офисот

ForinOfis-701x430

Рејчел Галовеј ќе биде именувана на местото на досегашниот амбасадор Чарлс Гарет, објави британскиот Форин Офис. Таа на функцијата ќе стапи на функција во јули 2018 година. Галовеј е претседавач на работната група „Машрак/Магреб“ која работи на заедничката надворешна политика на Европската Унија, а конкретниот фокус е соработка со државите …

Прочитај Повеќе »

Германската полиција испитува осомничен за оставање затруена храна во супермаркетите

Osomnichen-trujach-Germanija-29sep17

Германската полиција испитува осомничен за оставање затруена бебешка храна во супермаркетите, со намера да изнуди 10 милиони евра за себе, јави „Дојче Веле“. Кај Тибинген, јужно од Штутгарт, вчеравечер бил уапсен 55-годишен маж, по дојава од граѓани. Тој е во притвор, соопшти полицијата, која претходно објави фотографија од осомничениот трујач, направена со …

Прочитај Повеќе »