среда , 23 август 2017

Свет

Утре почнува 62-то издание на Евровизија

evrovizija

Изборот за песна на Евровизија, 62­-ри по ред, почнува утре во Киев, со првата полуфинална вечер во која ќе настапат 18 земји. Второто полуфинале е закажно за 11 мај, а финалето ќе се одржи на 13 мај. Најпопуларниот музички натпревар во Европа оваа година се оддржува во главниот град на …

Прочитај Повеќе »

Конечни резилтати од изборите во Франција : Еманеул Макрон освоил 66,1 отсто од гласовите, а Марин Ле Пен 33,9 проценти.

epa05950167 Current French President Francois Hollande (2-R) reaches out to touch French president-elect Emmanuel Macron (L) during a ceremony to mark Victory Day in Paris, France, 08 May 2017. French president-elect Emmanuel Macron appeared alongside current President Francois Hollande in commemoration of the end of World War II. Victory Day marks the day of the formal German defeat in World War II.  EPA/Francois Mori / POOL

Француското Министерство за внатрешни работи денеска ги соопшти конечните резултати од вчерашниот втор круг од претседателските избори, според кои, Еманеул Макрон освоил 66,1 отсто од гласовите, а Марин Ле Пен 33,9 проценти. На овие избори е забележан и рекордно ниско излезност на избирачите . 74,6% (во близина 35 милиони луѓе) од …

Прочитај Повеќе »

Ернест Хемингвеј бил советски шпион

hemin

Американскиот писател Ернест Хемингвеј водел таен живот како советски шпион, тврди авторот на неговата нова биографија. Поранешниот агент на ЦИА, Николас Рејнолдс, објавил книга со наслов „Писател, морнар, војник, шпион“: Тајните авантури на Ернест Хемингвеј, 1935 – 1961“, во која тврди дека дошол до тајни документи прокриумчарени од Москва, кои …

Прочитај Повеќе »

САД ГО СТЕГА ОБРАЧОТ: Ќе се проверуваат и профилите на Фејсбук ако сте кандидат за виза

sad

Американскиот Стејт департмент предлага построги правила за издавање на виза. Тие ќе важат за кандидати за кои се смета дека е потребно дополнително набљудување, станува јасно од документ на департманот, објавен доцна во четвртокот, јави Ројтерс. Новите правила се во склад со желбата на претседателот Доналд Трамп за „екстремна студија“ …

Прочитај Повеќе »

Земјите кои до 2030 година ќе бидат економски најмоќни

zelena-zemja

Компанијата „PricewaterhouseCoopers“ (PWC) ги објави своите предвидувања кога станува збор за економската моќ до 2030-та година. Во извештајот „Поглед во иднината: колку глобалната економија ќе се промени до 2050-та година?“ рангирани се 32 држави кога станува збор за предвидување на нивниот глобален раст на бруто домашниот производ со зголемување на …

Прочитај Повеќе »

Соботка планира да поднесе оставка кон средината на овој месец

sobotka

Чешкиот премиер Бохуслав Соботка нема да поднесе денеска оставка, но планира тоа да го направи кон средината на овој месец, изјави неговиот портпарол. Како што се наведува, Соботка ќе го информира шефот на државата Милош Земан за ситуацијата во владејачката коалиција и ќе одреди датум кога официјално ќе поднесе оставка, …

Прочитај Повеќе »

Дачиќ: Одлуката на судот во случајот Харадинај и изјавите на албанските политичари се организирана акција

dacic

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ оценил дека одлуката на судот во Франција во случајот на Рамуш Харадинај и изјавите на албанските политичари на Балканот се дел од „организирана акција“, пренесуваат српските медиуми. Коментирајќи ги заканите на поранешниот командант на Ослободителната војска на Косово (ОВК) Харадинај, направени кон српскиот …

Прочитај Повеќе »