сабота , 21 октомври 2017

Свет

Рама најави чистка во полицијата

edi_rama_2-685x320

Албанскиот премиер Еди Рама најави чиститки во полицијата, истакнувајќи дека акциите кои ги презеде полицијата во градот Елбасан, околу пресметката со инволвираните полициски работници во криминални дејствија ќе продолжи. ,,Има податоци дека има полициски структури кои се поврзани со криминогени банди во Елбасан, но и други градови, и чистката во полицијата …

Прочитај Повеќе »

Секретарот за здравство на САД поднесе оставка, поради користење на скапи приватни авиони

98083170_042079570

Американскиот секретар за здравство, Том Прајс, поднесе оставка поради употребата на скапи приватни авиони за официјален бизнис, пренесе БибиСи. Тој претходно им се извини на даночните обврзници, откако направи 26 приватни летови во мај, по цена од 400.000 долари (300.000 евра). Владините службеници, освен оние кои се занимаваат со прашања …

Прочитај Повеќе »

Тирана: Нема бугарско малцинство во Албанија

Albania-Map-701x395

Официјална Тирана со предлог законот за „Заштита на малцинствата во Албанија“, кој е подготвен од страна на Владата, како малцинства ги признава Македонсците, Грците, Власите, Црногорците, Србите, Бошаците и Египќаните. Албанскиот министер за надворешни работи Дитмир Бушати преставувајќи го предлог законот во собраниските комисии истакна дека во согласност со препораките …

Прочитај Повеќе »

Хакерски упад во безбедносниот софтвер CCleaner зарази 2 милиони компјутери

hakerski napadi

Повеќе од 2 милиони луѓе кои го спуштиле безбедносниот софтвер CCleaner ги заразиле своите компјутери со штетен програмски код (малвер), потврдиле од компанијата Piriform кои се сопственици на програмата за чистење непотребни податоци. На нивната интернет страница тие соопштиле дека новата верзија на софтверот била изменета од хакери пред да …

Прочитај Повеќе »

Гутереш: Сексуалното злоставување треба да се искорени засекогаш

guteresh

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави дека сексуалното злоставување и експлоатација не се само проблем на мировната мисија, туку и на цела ОН, нагласувајќи дека треба да се искорени засекогаш. – Не можеме да дозволиме злосторства во огромни мерки да ја засенат работата на илјадници мажи и жени, кои …

Прочитај Повеќе »

Следните 24 часа критични за Хрватска – стравуваат од поплави, итните служби подготвени

hrvatska-pomoc-srbija-poplave-620x350

По низата летни пожари долж јадранското крајбрежје на Хрватска во изминатите неколку дена во земјата беа надминати рекордите за количеството врнежи, а за денеска е издадено црвено предупредување за реонот на градовите Госпиќ, Риека и Сплит. Според податоци на метеоролошките служби во градовите Пазин, Карловац, Пореч и Госпиќ, во изминатите …

Прочитај Повеќе »

Околу 200 Турци со дипломатски пасоши добија азил во Германија

germany_berlin_reichstag_government_quarter_10

Речиси 200 Турци со дипломатски пасоши добија азил во Германија по неуспешниот обид за преврат во Турција во јули 2016 година, јави ДПА, повикувајќи се на германското Министерство за внатрешни работи. Од 249 Турци со дипломатски пасоши кои побарале азил во Германија, на 196 им било дозволено да останат во …

Прочитај Повеќе »