среда , 23 август 2017

Свет

Уапсен бизнисменот Бенџамин Штајнмец

timthumb (31)

Милијардерот Бенџамин Штајнмец, кој е сопственик на низа компании во земји на Балканот, меѓу кои и Мaкедонија, а кој се бараше со потерница од страна на романските власти е уапсен во Тел Авив под сомниние за перење пари. Штајнмец е сопственик на компанијата „Cunico Resources“ која работи на производство на …

Прочитај Повеќе »

Бугарија со дронови и војска ќе се штити од илегални бегалци

mvr-granica-april-3-685x320

Во борбата против нелегалната миграција, Бугарија планира масивно обезбедување на границата кон Турција со дополнително ангажирање војска и техника за надгледување, најави министерот за одбрана Каракачанов. Бугарскиот министер за одбрана Красимир Каракачанов за германскиот весник „Велт“ изјави дека бугарско-турската граница ќе биде поделена во пет зони. „Во секоја од овие …

Прочитај Повеќе »

Ирак побара помош од ОН за откривање на злосторствата на ИД

idIrak-sirija-3

Ирак побара од ОН да му помогне во собирањето на докази за злосторствата извршени од страна на екстремистичката организација „Исламска држава“, преку резолуција што ќе придонесе за изнесување на терористичките организации пред лицето на правдата. БТА денеска јави дека во писмото до Организацијата од 9 август, ирачкиот министер за надворешни …

Прочитај Повеќе »

Анкара: Германија не може да ја диктира политиката на ЕУ

turci

 Турскиот министер за Европска унија Омер Челик наведе дека изјавата на германската канцеларка Ангела Меркел за запирањето на проширувањето на царинската унија меѓу Анкара и ЕУ нанесува штета на кредибилитетот на Унијата. – Коментарот на Меркел, што беше даден синоќа, е несоодветен – нагласи Челик на прес-конференцијата во Анкара. Тој …

Прочитај Повеќе »

Групи на „Фејсбук“ промовираат инцест и педофилија

248089_incest-grupapedo_ff-701x442

Две групи на „Фејсбук“ веќе извесен период отворено промовираат и повикуваат на инцест, педофилија и што е можно поодвратни форми на сексуално однесување, пишува хрватски „Индекс“. Групите сосема јавно и без цензура постојат за корисниците од Хрватска и регионот. Едната има над 1.800 члена, а другата околу 200, а пристапот …

Прочитај Повеќе »

Трамп распушти два престижни бизнис совети

donaldtramp

Доналд Трамп се виде принуден да распушти два престижни бизнис совети, по што учесници во нив демонстративно си заминаа. Директори на некои од најголемите компании во светот најавија дека нема да учествуваат во форуми, организирани од страна на претседателот на САД. Причината е дека тој не сакаше да се огради …

Прочитај Повеќе »

„Билд“: Германија ќе ѝ врати на Грција 416 милиони евра

germanija-grcija-znaminja-540x320

Берлин е подготвен да ѝ врати на Грција 416,7 милиони евра, објави германскиот весник „Билд“. Сумата се однесува на добивки од каматите за грчките обврзници што ги има „Бундесбанк“ (Централна банка на Германија). Весникот тврди дека сумата е предвидена во буџетот на Германија за 2017 година. Враќањето на тие средства …

Прочитај Повеќе »