среда , 23 август 2017

Свет

Северниот дел на САД погоден од арктички студ

amerika

Арктички бран го зафати северниот дел од САД, со многу ниски температуру во Монтана и во Северна Дакота и обилен снег во другите делови на земјата. Снегот и мразот предизвикаа хаос на патиштата и стотици сообраќајни несреќи. Поради поледицата загинаа најмалку шест лица. Најтешка сообраќајна несреќа беше верижниот судир во …

Прочитај Повеќе »

Властите бараат 23 кинески градови да прогласат „црвено ниво на опасност“

maglakina

Кинеското Министерство за заштита на животната средина побара од 23 градови во северниот дел од земјата, меѓу кои и Пекинг, да прогласат „црвено ниво на опасност“, што е највисок степен на еколошка закана, поради големото загадување на воздухот од почетокот на есента. Во девет градови на локалните власти им беше …

Прочитај Повеќе »

Вучиќ: Немам намера да одговорам на бесмислиците на омбудсманот

vucic-aleksandar096

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека нема потреба да одговара на отвореното писмо што до него го упати народниот правобранител Саша Јанковиќ, со образложение дека „не сака да се осврнува на бесмислиците кои ги говорат политичарите“, алудирајќи притоа на српскиот омбудсман. „Јанковиќ е политичар, добар или лош, тоа …

Прочитај Повеќе »

Ен-Би-Си: Путин лично вмешан во хакерските напади во претседателските избори во САД

putinstol

Двајца високи претставници од американското разузнавање тврдат дека рускиот претседател Владимир Путин лично се вмешал во хакерските напади поврзани со претседателските избори во САД, предводен од желбата за одмазда на кандидатот на демократите Хилари Клинтон, објави Ен-Би-Си. Путин давал сам инструкции како да се филтираат и користат и-мејлите на демократите …

Прочитај Повеќе »

Обама одби да го потпише законот за продолжување на санкциите кон Иран

barakObama-652x320

Американскиот претседател во заминување, Барак Обама, одби да го потпише законот за продолжување на санкциите кон Иран, но дозволи да стане закон без негов потпис. Синоќа на полноќ истече рокот за потпишување на законот за продолжување на санкциите кон Иран. Белата куќа соопшти дека се очекувало американскиот претседател да го …

Прочитај Повеќе »

Ципрас им фрли ракавица на кредиторите и на опозицијата со гласањето за новогодишен бонус

cipras

Грчкиот премиер Алексис Ципрас отвори нова мини „војна“ со странските кредитори и со грчката опозиција, ставајќи го неговиот предлог за „новогодишно пакетче“ за пензионерите и за островите на гласање во парламентот. Гласањето ќе биде со прозивка по име и презиме на секој пратеник за и народот отворено да види дали опозицијата ги …

Прочитај Повеќе »

ВВС: Алепо е Сребреница, меѓународната заедница не ја научи лекцијата

aleporushevini

Меѓународната заедница не ја научи својата лекција, наведуваат за ВВС преживеаните од Сребреница, коментирајќи ја состојбата со опсадата и цивилите во сирискиот град Алепо. „Хасан Хасановиќ стоеше пред својата куќа во Сребреница, кога виде дека таму доаѓаат војници – босански Срби. Единствениот начин да преживее беше да побегне“, со овие …

Прочитај Повеќе »