сабота , 24 јуни 2017

Свет

ОН: Воената операција во Мосул го загрозува животот на 1,5 милиони луѓе

on

Воената операција за ослободување на ирачкиот град Мосул од борците на терористичката група „Исламска држава“ може да го подложи на опасност животот на 1,5 милиони луѓе. Ова го изјави во неделата заменикот на генералниот секретар на ОН за хуманитарни прашања Стивен О’Брајан, соопштуваат агенциите. Според писмено бараното мислење на О’Брајан, …

Прочитај Повеќе »

КОЛКУ НЕРАБОТНИ ДЕНОВИ ИМААТ МАКЕДОНЦИТЕ, А КОЛКУ ЕВРОПЈАНИТЕ?

public-holidays-europe1

Оваа мапа направена од Јакуб Мариан покажува колку всушност неработни државни празници одмараат Европјаните. Притоа не се сметаат оние државни празници што секоја година паѓаат во недела, како што е Велигден. Во Швајцарија и Словачка, на пример, според мапата, се одмара повеќе отколку каде било на друго место во Европа, дури и до …

Прочитај Повеќе »

Картер: САД го поддржуваат Ирак во тешката битка што следува

karter

Министерот за одбрана на САД, Еш Картер, вели дека неговата земја и остатокот од меѓународната коалиција предводена од американската војска се подготвени да го поддржат Ирак во „тешката битка што следува“. Изјавата на Картер доаѓа откако Багдад најави офанзива за повторно заземање на Мосул од рацете на Исламска држава. – …

Прочитај Повеќе »

СРЕДБА ВО ЛУКСЕНБУРГ: ЕУ остро ќе ја осуди интервенцијата на Русија во Сирија

euznaminja1-685x320

Велика Британија, Франција и Германија ќе се обидат денеска да ја убедат ЕУ да ја осуди руската воздушна интервенција во Сирија и да воведе нови санкции против режимот на Башар ал Асад. Се очекува Унијата да продолжи да врши притисок за обезбедување пристап на хуманитарната помош до Алепо и да …

Прочитај Повеќе »

ЕК СТРАВУВА ОД ФАЛСИФИКУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ ОД ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ ВО ЦРНА ГОРА

evropska-unija-zastava-foto-01-reuter_f

Европската комисија стравува од фалсификување на резултатите од денешните парламентарни избори во Црна Гора, јави црногорската агенција ЦГНА, цитирана од ТАСС. Повикувајќи се на извор од Брисел, агенцијата информира дека во текот на последните неколку недели Европската  комисија го проверувала избирачкиот список, што бил  доставен од црногорското Министерство за внатрешни …

Прочитај Повеќе »

Русија и Западот се „судираат“ на изборите во Црна Гора

crnagora-kotor-540x320

Гласачите во Црна Гора се соочуваат со тежок избор – да продолжат по зацртаниот прозападен курс и членството во НАТО или да се вратат во прегратката на нивниот традиционален словенски сојузник Русија, раскажува Предраг Милиќ за „Асошиејтед прес“. Изборите денеска во оваа мала балканска земја се најважните од гласањето на …

Прочитај Повеќе »

Почна средбата на лидерите на земјите во БРИКС во тесен круг

Benaulim: Prime Minister Narendra Modi with BRICS leader Brazil President, Michel Temer, South Africa President, Jacob Zuma, Russian President Vladimir Putin and Chinese President Xi Jinping pose for a group photo at the BRICS informal dinner in Benaulim, Goa on Saturday. PTI Photo/PIB(PTI10_15_2016_000291B)

Лидерите на земјите од БРИКС ja почнаа средбата во тесен круг. Во вториот ден од самитот петмината шефови беа поздравени од претседателот на Индија Нарендра Моди. Потоа тие си направија заедничка фотографија, фатени за раце и пристапија кон самата средба, пренесе ТАСС. Претходно помошникот на рускиот претседател, Јуриј Ушаков изјави …

Прочитај Повеќе »