среда , 23 август 2017

Свет

Немцов погребан на московските гробишта

132535927-540x320

Рускиот опозициски лидер Борис Немцов, кој беше убиен во петокот во Москва, денеска е погребан на московските Тртојекуровски гробишта, откако илјадници луѓе, меѓу кои руски и странски политичари и активисти, се простија од него. Дел од руските медиуми објавија дека на погребот присуствувале околу 600 луѓе. Комеморацијата за Немцов беше …

Прочитај Повеќе »

„Њујорк тајмс“: Хилари Клинтон користела приватен мејл за службена комуникација

sara-107-

Поранешната прва дама на САД и можен кандидат за американски претседател на изборите во 2016 година Хилари Клинтон можеби го прекршила законот со тоа што користела приватен мејл за службена комуникација додека била на функцијата американски државен секретар, објави денеска „Њујорк тајмс“ Меѓу другото, се верува дека приватните мејлови се …

Прочитај Повеќе »

Почина „револуционерната љубов“ на Фидел Кастро

Natalia-Revuelta_CYMIMA20150302_0001_13

Кубанските власти соопштија дека на 89-годишна возраст во Хавана починала „познатата ревлуционерка“ Наталија Ревуелта. Таа беше вклучена во револуционернто движење на Куба уште од неговата најрана фаза, во почетокот од 50-те години на 20 век, а по победата, Ревуелта имала низа одговорни функции во новата кубанска влада, иако никогаш не …

Прочитај Повеќе »

Тачи: ЕУ да ја прекине изолацијата на Косово

hasim taci

Заменик-премиерот на Косово, Хашим Тачи, ја повика ЕУ да ја прекине „неправедната изолација“ на Косово. Тачи денеска во Германија се сретна со група пратеници за Југоисточна Европа, а кои се членови на Бундестагот. – Пред пратениците нагласив дека иднината на Косово се ЕУ и НАТО и оти на тоа е посветено …

Прочитај Повеќе »

Варуфакис се залага за „интелегентно реструктурирање“ на долгот

timasgsagasasgthumb

Грчкиот министер за финансии Јанис Варуфакис се заложи за „интелегентно реструктуирање“ на долгот на Грција, признавајќи дека отпишувањето на долгот е неприфатливо за кредиторите. – Отпишувањето е тежок збор. Го разбирам тоа. Како што ние не сакаме да го слушаме зборот „тројка“, така нашите кредитори не сакаат да слушаат за …

Прочитај Повеќе »

Обама го осуди убиството на Немцов

Американскиот претседател Барак Обама го осуди, како што рече бруталното убиство на рускиот опиозициски политичар Борис Немцов. САД ја повикаа руската Влада да спроведе брза, неутрална и транспарентна истрага и да ги изведе виновниците за злоделото пред лицето на правдата, се наведува во соопштението на Обама. Американскиот претседател се сретна …

Прочитај Повеќе »

Путин: Убиството на Немцов ги има сите знаци на нарачано

Немцов

Руската полиција ја почна операцијата „Пресретнување“, за фаќање на убијците на рускиот опозициски политичар Борис Немцов, кој беше убиен синоќа со четири истрели во центарот на Москва. Рускиот претседател Владимир Путин бил веднаш информиран за атентатот на Немцов, изјавил прес-секретарот Дмитриј Песков. „Путин истакна дека ова брутално убиство ги има …

Прочитај Повеќе »