сабота , 24 јуни 2017

Свет

Шарбоние: Претпочитам да умрам, отколку да живеам како стаорец

sarbonie

Светот е во шок од грозоморниот терористички акт и убиството на новинарите од францускиот магазин „Шарли Ебдо“ и двајца полицајци. Меѓу убиените е и 47 годишниот уредник и карикатурист во „Шарли Ебдо“, Стефан Шарбоние. „Нашата работа не е да ја браниме слободата на говорот, туку без неа ние сме мртви. …

Прочитај Повеќе »

Терористите се кријат во пештера-опколено рударско окно?

teror

Француската полиција ги опколи Шериф и Саид Куаши кои во седиштето на Шарли Ебдо ладнокрвно убија 12 луѓе, меѓу кои и водечките француски карикатуристи и двајца полицајци во предградието на Париз. Според пишувањето на Дејли Меил, француската полиција вечерва почнала да го пребарува теренот кај големата пештера длабока неколку стотина …

Прочитај Повеќе »

ФОТО: Објавена фотографија од редакцијата на „Шарли Ебдо“ по нападот

redakcija

На „Твитер“ е објавена првата фотографија од редакцијата на францускиот  сатиричен неделник „Шарли Ебдо“, која што е направена веднаш по  вчерашниот терористички напад, во кој се убиени 12 лица, односно 10 новинари и уредници и двајца полицајци. Фотографијата е сведок за злосторството на браќата Саид и Шериф Куаши, кои според …

Прочитај Повеќе »

Белгиски затвореник ќе биде еутаназиран на 11 јануари

zatvror-belgija

52-годишниот Франк Ван ден Блекен, кој издржува затворска казна во психијатриски институции веќе 26 години за повеќе силувања и за едно убиство во Белгија, ќе биде еутаназиран на 11 јануари, објавија локалните медиуми. Ван ден Блекен поднесе барање за еутаназија во 2011 година, повикувајќи се на фактот дека неговата болест …

Прочитај Повеќе »

Четврта жртва од смрзнување во Босна и Херцеговина

zaveani

Денеска е пронајдена четвртата жртва на невремето во Босан и Херцеговина. 46-годишниот Милорад Челиќ починал недалеку од гратчето Теслиќ. Тој бил под дејство на алкохол и не успеал да се извлече од водата во која паднал кај местото Младиковина, во близина на Теслиќ.

Прочитај Повеќе »

Француски градоначалник одбил погреб на ромско бебе

roma baby

Градоначалникот на францускиот град Шамплон не дозволил погреб на француско бебе бидејќи, според него, на локалните гробишта нема место за луѓето што не плаќаат даноци, пишуваат француските медиуми. Кристијан Леклер, се нашол на удар на критика на околу 30 ромски семејства кои живеат јужно од Париз. Тие неговата одлука ја …

Прочитај Повеќе »

Турција првпат по 1923 година дозволи да се гради црква

crkva turcija

Владата на Турција дозволи изградба на црква во Истанбул за сириското малцинство. Ова е првпат од основањето на Република Турција во 1923 година, турската влада да дозволи изградба на црква. Христијаните се во големо малцинство и живеат претежно во западниот дел на Турција, која според уставот е секуларна земја со …

Прочитај Повеќе »