недела , 22 октомври 2017

Свет

Уапсен Будимир Булатовиќ

apsenje

На меѓународниот граничен премин Рача, врз основа на потерница на бањалучката полиција  уапсен е Будимир Булатовиќ, објавија денеска „Независне новине“. Тој се товари дека како извршен координатор на Европската ексертска група (ЕЕГ) ја оштетил Градската управа на Бања Лука за околу 200 илјади евра. Будимир Булатовиќ е брат на Момир …

Прочитај Повеќе »

Кличко: Путин сака да изгради нов СССР

Vitali_Klitschko

Градоначалникот на Киев и повеќекратен првак на светот во бокс Виталиј Кличко го обвини рускиот претседател Владимир Путин дека сака да изгради нов Советски Сојуз. – Путин е болен. Тој со својата тактика го успеа она што мислев дека никогаш не е можно, а тоа е дека некој може да …

Прочитај Повеќе »

Папандреу формира нова политичка партија

Papandreu

Поранешниот грчки премиер Јоргос Папандреу го објави денеска создавањето на нова политичка партија, потврдувајќи го долгоочекуваното отцепување од левоориентираната партија ПАСОК, и усложнувајќи ги резултатите од парламентарните избори овој месец, пренесе БТА. Папандреу, кој е наследник на една од најпознатите политички династии во Грција, беше премиер на Грција меѓу 2009 …

Прочитај Повеќе »