сабота , 24 јуни 2017

Свет

Почина поранешниот грчки премиер Константинос Мицотакис

mitsotakis

Поранешниот грчки премиер Константинос Мицотакис почина денеска во 99. година од животот, соопшти неговото семејство. „Почина еден час по полноќ, опкружен со луѓето што го сакаа и што ги сакаше“, стои во краткото соопштение, во кое не се откриваат детали. Мицотакис, кој е роден во 1918 година, се повлече од политичкиот …

Прочитај Повеќе »

Пратеник на црногорската владејачка партија приведен во Москва

miodrag vukovic

Пратеникот во црногорското Собрание од редовите на владејачката Демократска партија на социјалистите (ДПС), Миодраг Вуковиќ бил приведен на московскиот аеродорм „Домодедово“, објави подгоричкиот весник „Вијести“. Весникот наведува дека при приведувањето на Вуковиќ му било соопштено дека следниот ден ќе биде депортиран со првиот лет кон Тиват. На Вуковиќ при тоа …

Прочитај Повеќе »

Зетот на Трамп во фокусот на ФБИ истрагата за контакти со Русија

dzared-kushner

Зетот на американскиот претседател Доналд Трамп и негов близок соработник, Џаред Кушнер имал најмалку три неоткриени контакти со рускиот амбасадор во САД. Ова се случувало за време и по претседателската изборна кампања во 2016 година, објавуваат американските медиуми. Во контактите спаѓаат и два телефонски повици направени помеѓу април и ноември …

Прочитај Повеќе »

Разузнавачката агенција на БиХ предупреди дека се подготвува атентат на министерот за безбедност

mektic

Разузнавачката агенција на Босна и Херцеговина (ОСА) испратила соопштение до своите полициски агенции, во кое се вели дека се подготвува атентат врз министерот за безбедност на Босна и Херцеговина, Драган Мектиќ, јави Танјуг. Мектиќ потврди дека е запознаен со тоа. Повикувајќи се на свои извори, сараевскиот портал „Журнал“ објави дека …

Прочитај Повеќе »

„Фејсбук“ казнет поради кршење на законот за приватност

facebook-removes-two-factor-authentication-mobile-numbers-from-search

Независната француска комисија за заштита на приватноста денеска го казни „Фејсбук“ со 150.000 евра поради кршење на француските закони за заштита на личните податоци. Националната комисија за информатика и за слободи го казни „Фејсбук“ поради следење на активностите и користењето на личните податоци на 33 милиони корисници, како и други …

Прочитај Повеќе »

Рамуш Харадинај и официјално кандидат за косовски премиер

haradinajRamush1

Поранешниот командант на Армијата за ослободување на Косово (ОВК) и поранешен премиер Рамуш Харадинај ќе биде кандидатот за премиер на новоформираната коалиција меѓу неговата партија Алијанса за иднината на Косово (ААК), Демократската партија на Косово и Иницијативата за Косово, пренесе Танјуг, повикувајќи се на соопштение на ААК. Во Приштина оваа …

Прочитај Повеќе »

Путин: Трамп не му открил доверливи информации на Лавров

lavrov putin

Рускиот претседател, Владимир Путин, денеска изјави дека американскиот претседател, Доналд Трамп, не му открил никави тајни на рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавов во текот на состанокот во Вашингтон, минатата недела. Путин рече дека Русија е подготвена на американските конгресмени да им го предаде транскриптот од средбата меѓу Трамп …

Прочитај Повеќе »