сабота , 24 јуни 2017

Свет

Повик до Србија да го признае геноцидот во Сребреница

srebrenica

Експерти од Советот на Европа ја повикаа Србија официјално да ги признае убиствата во босанскиот град Сребреница како геноцид, во извештај во кој се изразува загриженост и поради употребата на јазикот на омразата од страна на расистички групации и фудбалските навивачи. – Српските политички власти треба официјално да признаат дека …

Прочитај Повеќе »

Вооружени напаѓачи упаднаа во зграда на авганистанската државна телевизија

avganistan

Група вооружани напаѓачи денеска упаднаа во зградата на авганистанската државна телевизија РТА во градот Џалалабаду во источниот дел на земјата. Како што соопшти портпаролот на провинцискиот гувернер Атаулај Хугхјани, при инцидентот напаѓачите се судриле со припадници на обезбедувањето на зградата. Според Хугхјани, во зградата на РТА упаднале тројца напаѓачи, при што двајца …

Прочитај Повеќе »

Утре почнува 62-то издание на Евровизија

evrovizija

Изборот за песна на Евровизија, 62­-ри по ред, почнува утре во Киев, со првата полуфинална вечер во која ќе настапат 18 земји. Второто полуфинале е закажно за 11 мај, а финалето ќе се одржи на 13 мај. Најпопуларниот музички натпревар во Европа оваа година се оддржува во главниот град на …

Прочитај Повеќе »

Конечни резилтати од изборите во Франција : Еманеул Макрон освоил 66,1 отсто од гласовите, а Марин Ле Пен 33,9 проценти.

epa05950167 Current French President Francois Hollande (2-R) reaches out to touch French president-elect Emmanuel Macron (L) during a ceremony to mark Victory Day in Paris, France, 08 May 2017. French president-elect Emmanuel Macron appeared alongside current President Francois Hollande in commemoration of the end of World War II. Victory Day marks the day of the formal German defeat in World War II.  EPA/Francois Mori / POOL

Француското Министерство за внатрешни работи денеска ги соопшти конечните резултати од вчерашниот втор круг од претседателските избори, според кои, Еманеул Макрон освоил 66,1 отсто од гласовите, а Марин Ле Пен 33,9 проценти. На овие избори е забележан и рекордно ниско излезност на избирачите . 74,6% (во близина 35 милиони луѓе) од …

Прочитај Повеќе »

Ернест Хемингвеј бил советски шпион

hemin

Американскиот писател Ернест Хемингвеј водел таен живот како советски шпион, тврди авторот на неговата нова биографија. Поранешниот агент на ЦИА, Николас Рејнолдс, објавил книга со наслов „Писател, морнар, војник, шпион“: Тајните авантури на Ернест Хемингвеј, 1935 – 1961“, во која тврди дека дошол до тајни документи прокриумчарени од Москва, кои …

Прочитај Повеќе »

САД ГО СТЕГА ОБРАЧОТ: Ќе се проверуваат и профилите на Фејсбук ако сте кандидат за виза

sad

Американскиот Стејт департмент предлага построги правила за издавање на виза. Тие ќе важат за кандидати за кои се смета дека е потребно дополнително набљудување, станува јасно од документ на департманот, објавен доцна во четвртокот, јави Ројтерс. Новите правила се во склад со желбата на претседателот Доналд Трамп за „екстремна студија“ …

Прочитај Повеќе »

Земјите кои до 2030 година ќе бидат економски најмоќни

zelena-zemja

Компанијата „PricewaterhouseCoopers“ (PWC) ги објави своите предвидувања кога станува збор за економската моќ до 2030-та година. Во извештајот „Поглед во иднината: колку глобалната економија ќе се промени до 2050-та година?“ рангирани се 32 држави кога станува збор за предвидување на нивниот глобален раст на бруто домашниот производ со зголемување на …

Прочитај Повеќе »