недела , 22 октомври 2017
dvogledSpioni-540x320

Чешкиот парламент ги прошири овластувањата на агенциите за разузнавање

dvogledSpioni-540x320Горниот дом на Чешкиот парламент во обид да се справи со заканите против тероризмот и организираниот криминал одобри дополнителни овластувања за агенциите кои се занимаваат со услуги на разузнавање во земјата.

Како што јави дописникот на МИА од Прага, на барање на Службата за контраразузнавање позната како БИС, сенаторите гласаа за зголемување на овластувањата при следење на финансиските трансакции, даноците и комуникациите.

Слични написи

zagreb

Загреб: Извикувал „Зиг хајл“ и напаѓал луѓе со солзавец

Во центарот на Загреб се случи инцидент во кој полесно е повредено едно лице, јавуваат …