сабота , 23 септември 2017
vmro-dpmne-soopstenie-520x320

Честитка од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ по повод 11. Октомври

vmro-dpmne-soopstenie-520x320
Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани на Република Македонија им го честита државниот празник 11 Октомври – Денот на народното ослободително востание.

– Ова е денот кога го празнуваме револуционерното дели и кога ги славиме и се поклонуваме на храброста и пожртвуваноста на македонските синови кои пред 74 години обединети се кренаа и ја започнаа битката за конечно ослободување и создавање на нашата татковина. Тоа беше продолжение на вековната битка на генерации храбри Македонци кои ги положуваа своите животи за слободна Македонија, се наведува во честитката.

Во неа се додава дека ова е денот кога нивниот сон, стана јаве и ние денес го живееме. – Затоа, ова е денот кога го славиме нивното дело и саможртва и се присетуваме на македонскиот непокор кој и во најтешките мигови од нашата историја не не напуштил, посочуваат од пратеничката група во честитката.

Додаваат дека аманетот кој ни го оставија наштите предци и до ден денес се уште гори во секој од нас. – Ние, истакнуваат, ќе продолжиме да чекориме по нивниот пат и ќе го продолжиме нивното дело, но само ако сплотени, единствени и заеднички се бориме за нашата татковина, за нејзиниот напредок и просперитет, ќе успееме во намерата кон остварување на целите на сите оние кои ги жртвуваа своите животи за нашата слобода во слободна и независна Македонија.

Слични написи

шамија

Омбудсман: На девојчињата во Охрид да им се дозволи со шамија да ја следат наставата

Народниот правобранител најостро ја осудува постапката на Министерството за образование, кое со испратениот допис  му …