среда , 28 јуни 2017
talatttt

Џафери го честиташе Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

Претседателот на Собранието Талат Џафери од негово име и од името на пратениците упати честитка по повод Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј.

„Со ова празнување, им оддаваме почит на светите браќа Кирил и Методиј како основоположници на словенската писменост и литература, заслужни за културниот развој како на македонскиот народ, така и на сите словенски народи. Како најголеми поборници за слободата на човечкиот дух, нивниот огромен придонес во битката против заборавот и незнаењето е од непроценлива вредност, бидејќи само пишаниот збор е тоа што останува и преку кој се пренесува знаењето и мудроста на човекот. Просветлувајќи се најпрвин себе си преку христијанската вера, со своите дела покажале дека просветлен и просветен човек е оној кој е добар и праведен, кој е вистинољубив и човекољубив“, се вели во честитката упатена од претседателот на Собранието.

Слични написи

zaev soopstenie

Премиерот Заев испрати честитка до новиот претседател на Р. Србија, Вучиќ

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, испрати честитка за инаугурацијата на новиот претседател на Република …