вторник , 26 септември 2017
przino

Дојче Веле: Стравот од „бомбите“ им пресуди на преговорите

przino
Од 12 часа разговори, 8 се потрошиле на темата како да се забрани објавувањето на „бомбите“. До полноќ истекува рокот за имплементирање на техничка влада.

Многу сум разочаран што не успеавме да изнајдеме решенија според договорите од јуни и јули годинава. Се‘ уште има надеж и се надевам дека ќе биде препознаена сериозноста на ситуацијата. Дефинитивно, денеска не беше добар ден, изјави еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, по ноќешните неуспешни разговори со македонската партиска „четворка“.

Неуспехот беше извесен уште кога по полноќ од резиденцијата на ЕУ си заминаа лидерите на ДУИ и ДПА, Али Ахмети и Мендух Тачи.

„Во денешните разговори за некои нешта ги зближивме ставовите, но има и разлики. Договоривме партиските работни групи да продолжат со преговорите во однос на законот за Влада и за надлежностите на преодните министри“, изјави Ахмети.
Хан: Потребно е лидерство

Тоа што Груевски и Заев останаа во резиденцијата уште четири часа, не донесе напредок. Еврокомесарот Хан рано утрово изрази надеж дека денешниот ден ќе биде подобар за да се најде решение што е неопходно, за да останат активни евроаспирациите на земјата.

„Потребно е лидерство и одговорност за земјата и нејзината судбина. Ние не можеме да ја работиме работата на овдешните политичари. Ќе бидам среќен ако се испочитуваат договорените рокови“, рече Хан.

Груевски од резиденцијата на ЕУ во Пржино замина без да даде изјава. Оценка за разговорите даде пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ и член на Работна група, Илија Димовски.

Прочитајте повеќе на Дојче Веле.

Слични написи

blokator

Блокатори за мобилни телефони во Идризово

Блокатори за мобилни телефони се поставуваат во истражниот затвор во Шуто Оризари кога од фејсбук-профилот …