недела , 22 октомври 2017
choe-jong-gon-540x320

Егзекутиран првиот вицепремиер на Северна Кореја

choe-jong-gon-540x320Севернокорејскиот прв вицепремиер Чое Јонг-гон е погубен поради изразување незадоволство со политиката на лидерот Ким Џонг-ун, јави денеска јужнокорејската новинска агенција Јонхап.

Според истиот изворр наредбата за неговата егзекуција била издадена во мај лично од севернокорејскиот лидер.

Како причина за стрелањето на Чое се наведувда неговата критика кон политиката на раководството во Пјонгјанг во областа на шумското стопанство

Слични написи

zagreb

Загреб: Извикувал „Зиг хајл“ и напаѓал луѓе со солзавец

Во центарот на Загреб се случи инцидент во кој полесно е повредено едно лице, јавуваат …