недела , 24 септември 2017
132701616-540x320

ЕК: Европското законодавство дозволува распоредување војска и полиција на граници

132701616-540x320Европското законодавство дозволува распоредување војска и полиција по границите, но тоа не значи и употреба на сила, изјави денеска на прес-конференција портпаролот на Европската унија Мина Андреева.

Како што јавува БТА, таа потенцираше дека војската наскоро би можела да помага во распределбата на помош на мигрантите и да внимаваат да не избувнуваат немири.

– Државите од ЕУ имаат право сами да проценат какви сили ќе распоредат на границите, прицизира Андреева.

Слични написи

hakerski napadi

Хакерски упад во безбедносниот софтвер CCleaner зарази 2 милиони компјутери

Повеќе од 2 милиони луѓе кои го спуштиле безбедносниот софтвер CCleaner ги заразиле своите компјутери …