вторник , 27 јуни 2017
erdoganprst

Ердоган побара од Русија укинување на трговските санкции кон Турција

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган денеска побара од Русија да ги укине трговските санкции за Анкара, со цел конечно да се нормализираат билатералните односи.

– Ако сакаме да постигнеме трговска размена во висина од 100 милијарди долари, ние под итно и целосно треба да ги надминеме сите ограничувања, посочи Ердоган пред да полета за Сочи, каде ќе се сретне со рускиот колега Владимир Путин.

Ердоган соработката со Русија за Сирија ја оцени како ефикасна.

– Со Русија презедовме многу чекори за решавање на сириската криза. Имаме ефикасна соработка и заеднички цели, нагласи Ердоган.

Слични написи

svleciste

Свлечиште во Кина зтрупа 40 куќи, 141 лице се водат за исчезнати

Најмалку 141 лице се водат како исчезнати откако поројни дождови предизвикаа лизгање на земјиштето во Југозападна …