вторник , 25 јули 2017
federer

Федерер се искачи на третата позиција на АТП ранг листата

Победникот на Вимблдон Роџер Федерер бележи скок на најновата АТП ранг листа објавена денеска и од петтото се проби на третото место.

Две места „падна“ Стан Вавринка, исто како и Милош Раониќ, додека во ТОП 10 влезе бугарскиот тенисер Григор Димитров.

Топ 10 тенисери на светот:
1. (1) Енди Мареј (Велика Британија) 7.750 поени
2. (2) Рафаел Надал (Шпанија) 7.465
3. (5) Роџер Федерер (Швајцарија) 6.545
4. (4) Новак Ѓоковиќ (Србија) 6.325
5. (3) Стен Вавринка (Швајцарија) 6.140
6. (6) Марин Чилиќ (Хрватска) 5.075
7. (8) Доминик Тим (Австрија) 4.030
8. (9) Кеи Нишикори (Јапонија) 3.740
9. (7) Милош Раониќ (Канада) 3.310
10. (11) Григор Димитров (Бугарија) 3.160…

Од македонските тенисери најдобропласиран е Томислав Јотовски кој се наоѓа на 777 позиција

Слични написи

keita

Ливерпул понудил, Лајпциг одбил 75 милиони евра за Кеита

Сопственикот на РБ Лајпциг, Дитрих Матешиц, рекол дека клубот одбил 75 милиони евра кои Ливерпул …