вторник , 26 септември 2017
vals-arabija-540x320

Франција и Саудиска Арабија склучиja договори вредни 10 милијарди евра

vals-arabija-540x320Францускиот премиер Мануел Валс, кој се наоѓа во посета на Ријад, на својот профил на Твитер објави дека Франција и Саудиска Арабија склучиле договори во вредност од 10 милијарди евра, јави дописникот на МИА од Париз.

Оваа сума се однесува на неколку договри и писма со намери за зделки, појасни службата на францускиот премиер.

Тие се однесуваат на секторот на енергијата, здравството, аграрната и прехранбената индустрија, морнарицата, вооружувањето, сателити и инфраструктуата.

Согласно договорите Саудиска Арабија до крајот на годинава треба да нарача триесет брзи патролни чамци од Франција.

Слични написи

hakerski napadi

Хакерски упад во безбедносниот софтвер CCleaner зарази 2 милиони компјутери

Повеќе од 2 милиони луѓе кои го спуштиле безбедносниот софтвер CCleaner ги заразиле своите компјутери …