понеделник , 25 септември 2017
merkel-modi-540x320

Германија ќе инвестира над две милијарди евра во Индија

merkel-modi-540x320Германија најави дека ќе инвестира повеќе од една милијарда евра во проекти за соларна енергија во Индија откако оваа земја реши да ја намали својата зависност од фосилни горива, јави дописникот на МИА од Берлин.

Третата по сила азиска економија дополнително ќе добие уште една милијарда евра за таканаречениот проект „Зелен коридор“ најавија германската канцеларка Ангела Меркел и индискиот премиер Нареднра Моди на прес-конференција во Њу Делхи.

На една од земјите кои што произведува најголемо количества штетни гасови до 2030 година и се потребни над 2,5 милијарди евра за да се справи со енормното загадувањето на животната средина.

 

Слични написи

hakerski napadi

Хакерски упад во безбедносниот софтвер CCleaner зарази 2 милиони компјутери

Повеќе од 2 милиони луѓе кои го спуштиле безбедносниот софтвер CCleaner ги заразиле своите компјутери …