вторник , 26 септември 2017
120861253-540x320

Германија пред одлука дали да испрати нов контигент оружје за ирачките Курди

120861253-540x320Германија разгледува опции да испрати дополнителен контигент оружје за курдите во Северен Ирак за да им помогне во борбата против исламска држава, изјави министерката за одбрана Урсула фон дер Лајен.

– Очигледно е дека Курдите имаат постојана потреба од оружје бидеќки се во војна со Исламска држава, изјави таа во вториот ден од посетата на Ирак каде го посети германскиот контигент.

Германската армија веќе достави 1.800 тони оружје и опрема во Ирак меѓу кои 20.000 автоматски пушки и 1.000 противтенковски ракети. Во моментот во Ирак има 95 германски војници.

Слични написи

hakerski napadi

Хакерски упад во безбедносниот софтвер CCleaner зарази 2 милиони компјутери

Повеќе од 2 милиони луѓе кои го спуштиле безбедносниот софтвер CCleaner ги заразиле своите компјутери …