понеделник , 21 август 2017
ORCE-860x653

Ѓорѓиевски: Апелацискиот суд го погреба концептот на правна држава

Вчерашната одлука на судот го погреба концептот на правна држава, изјави денеска пред Апелацискиот суд Орце Ѓорѓиевски од ВМРО-ДПМНЕ, додавајќи дека одлуката за притвор е партиско-политичка нарачка која треба да го означи почетокот на политичкиот прогон во Република Македонија.

– Судот вчера потклекна на притисоците. Судот вчера стана дел од сценариото на СДС и на СЈО со тоа што почна да ги заплашува сите кои не размислуваат како Зоран Заев. Интегритетот и независноста на судството се доведени во прашање. Целта на овој притисок е јасна – да се заплашат сите што се подготвени да се спротивстават на претстојното распродавање на националните и државни интереси – рече Ѓорѓиевски.

Тој истакна дека ВМРО-ДПМНЕ наскоро ќе се врати на власт и дека сите „срамни и неправедни одлуки“ ќе бидат преиспитани, а секој што не работел во согласност со законите туку под политички диктат, ќе поднесе одговорност.

Слични написи

Hristijan-Kostov

Костов: Болницата „8 Септември“ има долг од пет милиони евра

Градската општа болница „8 Септември“ има долг од 5 милиони евра или околу 243 милиони …