четврток , 29 јуни 2017
fetula

Ѓулен ќе го изгуби државјанството доколку не се врати во Турција

Турските власти сопштија дека Фетулах Ѓулен, проповодникот кој живее во САД, и кој е обвинет дека стои зад осуетениот обид за преврат во Турција, што се случи во јуни минатата година, ќе го изгуби турското државјанство доколку не се врати во Турција во рок од три месеци.

Оваа одлука е објавена во турскиот Службен весник, а Министерството за внатрешни работи направи список од 130 лица, кои исто така ќе го загубат државјанството доколку не се вратат во Турција.

На списокот се наоѓаат и двајца пратеници од турската прокурдска партија, Фајсал Саријијилдиз и Тугба Хезер, кои се обвиниети за тероризам, а се верува дека живеат некаде во Европа.

Гулен во некоку наврати го демантираше тврдењето на турските власти дека стои зад неуспешниот обид за државен удар.

Слични написи

svleciste

Свлечиште во Кина зтрупа 40 куќи, 141 лице се водат за исчезнати

Најмалку 141 лице се водат како исчезнати откако поројни дождови предизвикаа лизгање на земјиштето во Југозападна …