среда , 18 октомври 2017
guteresh

Гутереш: Сексуалното злоставување треба да се искорени засекогаш

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави дека сексуалното злоставување и експлоатација не се само проблем на мировната мисија, туку и на цела ОН, нагласувајќи дека треба да се искорени засекогаш.

– Не можеме да дозволиме злосторства во огромни мерки да ја засенат работата на илјадници мажи и жени, кои ги почитуваат вредностите на повелбата на ОН, истакна Гутереш.

Лидерите на 57 земји се приклучија во групата што ја формира Гутереш со цел да го спречи сексуалното злоставување.

Слични написи

zagreb

Загреб: Извикувал „Зиг хајл“ и напаѓал луѓе со солзавец

Во центарот на Загреб се случи инцидент во кој полесно е повредено едно лице, јавуваат …