недела , 20 август 2017
3D3E254B-82D7-48A7-83A7-E8B592418EDA_w1023_r1_s

Хјуман Рајтс Воч со осуда за интернет ограничувањата во Русија

Хјуман Рајтс Воч соопшти дека Русија вовела значајни ограничувања на слобода на говор на интернет, како и надзор на онлајн активностите, при што ги гони критичарите под превезот на борбата против екстремизмот. Според извештајот на организацијата, мерките на руските власти се со цел да воспостават контрола врз интернет просторот.

Од 2012 година, руските власти, како што е наведено, неоправдано гонеле дестици луѓе за криминални прекршоци врз основа на нивните постови на социјалните медиуми, видеа, текстови и интервјуа, а затвориле или блокирале стотици веб сајтови.

Слични написи

timthumb (31)

Уапсен бизнисменот Бенџамин Штајнмец

Милијардерот Бенџамин Штајнмец, кој е сопственик на низа компании во земји на Балканот, меѓу кои …