вторник , 26 септември 2017
681618_migranti-berkasovo191015foto-dusan-milenkovic-0046_ff

Хрватска ја отвори границата кај преминот Беркасово

681618_migranti-berkasovo191015foto-dusan-milenkovic-0046_ffХрватска утрово ја отвори границата кај преминот Беркасово-Бапска и 600 бегалци влегоа во земјата, откако ја поминаа ноќта на границата, јави РТС.

Граничниот премин Хрватска го затвори околу полноќ, а автобусите со бегалци од Прешево пристигнуваа во текот на целата ноќ.

Ноќта на тој граничен премин ја поминаа повеќе илјади мигранти, најмногу мајки со мали деца.

Како што јавуваат претставници на невладини организации, на Црвениот крст и на УНХЦР, храна за бегалци има доволно, а денеска ќе се изврши и дезинфекција на поставените шатори.

Слични написи

hakerski napadi

Хакерски упад во безбедносниот софтвер CCleaner зарази 2 милиони компјутери

Повеќе од 2 милиони луѓе кои го спуштиле безбедносниот софтвер CCleaner ги заразиле своите компјутери …