недела , 22 октомври 2017
ovoshje

Хрватска воведува бесплатни овошни оброци во училиштата

Како што велат од хрватското Министерство за образование, оброците се воведуваат поради подигање на свеста за здравата исхрана и зголемување на консумирањето свежо овошје и зеленчук, како и млеко и млечни производи, пренесува „Н1“.

За спроведување на овој проект обезбедени се повеќе од 3 милиони евра за на училиштата да им се обезбедат средства за дополнителниот оброк, а секое училиште само го обезбедува доставувачот што ќе ги испорача овошјето, зеленчукот и млекото. Овошјето и зеленчукот ќе се испорачуваат најмалку еднаш неделно.

Бесплатните овошни и зеленчукови оброци ќе ги добиваат сите ученици од основните и од средните училишта, а млекото и млечните производи само учениците во основните училишта од прво до четврто одделение.

Слични написи

zagreb

Загреб: Извикувал „Зиг хајл“ и напаѓал луѓе со солзавец

Во центарот на Загреб се случи инцидент во кој полесно е повредено едно лице, јавуваат …