вторник , 26 септември 2017
idid-s2-540x320

ИД најави дека ќе ја порази Русија

idid-s2-540x320
Исламска држава денеска наведе дека ќе ја порази Русија, откако Москва на крајот на минатиот месец почна со воздушни напади врз цели на џихадистичката група во Сирија.

– Русија ќе биде поразена, нагласува портпаролот на ИД Абу Мохамед ел Аднани во аудио порака објавена на сајт што го користат џихадисти.

Аднани ги повика сите муслимани да „почнат џихад против Русите и Американците“.

Портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков претходно изјави дека руските воено-воздухопловни сили уништиле во воздушни напади голем дел од муницијата и воената опрема на ИД.

Изминатите 24 часа биле извршени 88 напади врз 86 цели на терористичката организација.

Слични написи

hakerski napadi

Хакерски упад во безбедносниот софтвер CCleaner зарази 2 милиони компјутери

Повеќе од 2 милиони луѓе кои го спуштиле безбедносниот софтвер CCleaner ги заразиле своите компјутери …