петок , 18 август 2017
FIFA DJANI INFANTINO(3)

Инфантино: На Светското првенство во 2018 година ќе се користи видео асистент

– Ќе користиме видео судија бидејќи досега  имавме само позитивни повратни информации – рече Инфантино.

Џани Инфантино, претседател на Светската фудбалска федерација (ФИФА) потврди дека на Светското првенство 2018 година во Русија ќе се користи видео асистент (VAR) видео судијата, јавуваат медиумите.

VAR системот ќе се користи за судските одлуки во врска со головите, црвените картони, пеналите и за утврдување на идентитетот на играчите.

– Ќе користиме видео судија бидејќи досега сме имале само позитивни повратни информации – рече Инфантино, пренесуваат италијанските медиуми.

Слични написи

gokovichmadridopen-685x320

Ѓоковиќ: Бог ми порача, сега е навистина доста!

Со години доминираше во светскиот тенис, но Новак Ѓоковиќ е во сериозна играчка криза, проследена …