сабота , 23 септември 2017
pragademonstracii-540x320

Истовремени демонстрации за поддршка и против имигрантите во Прага

pragademonstracii-540x320Две различни групи на демонстранти, подржувачи и противници на бегалцитe, се собраа денеска на Вацлавскиот плоштад во Прага.

Додека протестантите кои се против бегалците се собраа пред Националниот музеј, акцијата против ксенофобијата беше оддржана во непосредна близина под статуата на Свети Вацлав во центарот на градот, јави дописникот на МИА.

Социологот Јана Шиклова потсети дека при војната во Југославија во 90. години на минатиот век, Чешка прими околу 40.000 луѓе.

– Забележавте дека некому му пречат?-праша Шиклова на што доби негативен одговор од демонстрантите.

Противниците на идејата да се примат бегалците и да се интегрираат во средината, се собраа под мотото „За нашата култура и безбедност на земјата-предупредување на проблеми поврзани со имиграцијата.

Слични написи

hakerski napadi

Хакерски упад во безбедносниот софтвер CCleaner зарази 2 милиони компјутери

Повеќе од 2 милиони луѓе кои го спуштиле безбедносниот софтвер CCleaner ги заразиле своите компјутери …