недела , 24 септември 2017
mh17-ukraine-685x320

Истрага: Малезискиот патнички авион бил соборен над Украина со ракета „Бук“

mh17-ukraine-685x320Меѓународната истрага заклучила дека малезискиот патнички авион Боинг, што беше на летот МН17, во јули 2014 година бил соборен од ракета земја-воздух „Бук“, истрелана од регион во источна Украина што бил под контрола на проруските бунтовници, информира холандскиот весник „Фолкскрант“.

Весникот се повикува на три извора кои придонеле за крајната верзија на извештајот за причините за уривањето на авионот.

Извештајот ќе се објави денеска попладне во Холандија од националниот совет за безбедност, што ја координира меѓународната истрага.

Слични написи

hakerski napadi

Хакерски упад во безбедносниот софтвер CCleaner зарази 2 милиони компјутери

Повеќе од 2 милиони луѓе кои го спуштиле безбедносниот софтвер CCleaner ги заразиле своите компјутери …