вторник , 27 јуни 2017
zaev-mandat-nova

Иванов му го врачи мандатот на Зоран Заев

 

 

Гарантираме заштита на унитарноста, суверенитетот, територијалниот интегритет и мултиетничноста на државата, заштита на уставниот поредок и територијалната целина, заштита на државните интереси и унапредување на животот на сите граѓани…

Ова го изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев, откако претседателот Ѓорге Иванов предмалку му го додели мандатот за состав на нова влада, како кандидат што го предложило новоформираното парламентарно мнозинство.

-Носењето на одлуките ќе биде во согласност со демократските принципи и владеењето на правото и ниту еден документ, декларација, акт или дејсво, спротивни на горенаведените ставови, не може да бидат услов за формирање и дејствување на владата – рече Заев.

Слични написи

zaev soopstenie

Премиерот Заев испрати честитка до новиот претседател на Р. Србија, Вучиќ

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, испрати честитка за инаугурацијата на новиот претседател на Република …