недела , 24 септември 2017
132857801

Извршниот совет на УНЕСКО изгласа прием на Косово

132857801Извршниот одбор на УНЕСКО го поддржа предлогот на Германија, Албанија и Велика Британија за прием на Косово во организација, напиша потпретседателот на косовската Влада Хашим Тачи на Твитер.

За предлогот позитивно се изјасниле 27 земји, 14 биле против и исто толку воздржани, напиша Тачи.

Претставниците на Русија и Куба, со поддршка на Индонезија, се обиделе да го одложат изјаснувањето.

Конечната одлука за тоа дали Косово ќе биде примено во организацијата ќе ја донесе Генералната конференција на УНЕСКО, која ќе биде одржана од 3 до 18 ноември.

Слични написи

hakerski napadi

Хакерски упад во безбедносниот софтвер CCleaner зарази 2 милиони компјутери

Повеќе од 2 милиони луѓе кои го спуштиле безбедносниот софтвер CCleaner ги заразиле своите компјутери …