недела , 22 октомври 2017
janukovichch

Јанукович не доаѓа на распит во Обвинителството

janukovichchПоранешниот претседател на Укриана, Виктор Јанукович нема да дојде на 11август на распит во Обвинителството но подготвен е да сведочи  по пат на видео- ленти, изјави денеска неговиот адвокат Виталиј Сердју.

Тој за укринската ТВ Хоромадтце изјави дека Јанукович нема да биде присутен на сослушувањето поради заканите по неговиот живот и здравје, дополнувајќи дека неговиот клиент е подготвен да учествува во распитот но само по пат на видео –конференциска врска.

Укрианскиот службен весник објавија на 6 август повик на суд за Јанукович, упатен од Обвинителството.

Слични написи

zagreb

Загреб: Извикувал „Зиг хајл“ и напаѓал луѓе со солзавец

Во центарот на Загреб се случи инцидент во кој полесно е повредено едно лице, јавуваат …