понеделник , 23 октомври 2017
jemenAdenn-540x320

Јеменската армија ја зазеде базата Ал Анад

jemenAdenn-540x320Министерството за одбрана на Јемен денеска соопшти дека армијата ја зазела воената база Ал Анад, кој од март беше под контрола на шиитските бунтовници Хуси.

Базата Ал Анад се наоѓа во јужниот дел на Јемен.

Во соопштението од МО се посочува дека операцијата ја потврдува волјата на вооружените сили, лојални на претседателот Абд РАбо Мансур Хади, за воспоставување на легимитет на цела територија на Јемен.

Слични написи

zagreb

Загреб: Извикувал „Зиг хајл“ и напаѓал луѓе со солзавец

Во центарот на Загреб се случи инцидент во кој полесно е повредено едно лице, јавуваат …