четврток , 29 јуни 2017
jilderim

Јилдирим: АКП ќе го предложи Ердоган за претседател на партијата

Турскиот премиер и претседател на Партијата на правдата и развојот (АКП), Бинали Јилдирим денеска изјави дека на вонредниот конгрес на 21 мај АКП за свој лидер ќе го предложи претседателот Реџеп Таип Ердоган.

Претходно, Ердоган потпиша барање за членство во АКП и беше примен откако 33 месеци имаше натпартиски статус. Тој е основач на АКП, но по изборот на претседател на Турција беше принуден да ја напушти лидерската функција во партијата.

Враќањето на Ердоган во АКП стана можно по референдумот за уставни измени спроведен на 16 април.

– Тоа е историски момент за Турција и нејзината демократија, со кој завршува периодот на поделба на власта, кога земјата беше раководена од претседател и премиер, посочи Јилдирим.

Слични написи

svleciste

Свлечиште во Кина зтрупа 40 куќи, 141 лице се водат за исчезнати

Најмалку 141 лице се водат како исчезнати откако поројни дождови предизвикаа лизгање на земјиштето во Југозападна …