вторник , 26 септември 2017
junker

ЈУНКЕР: КАНАДСКИТЕ ВИЗИ ЗА БУГАРИЈА И РОМАНИЈА ЌЕ БИДАТ ОТКАЖАНИ САМО ПО ТРГОВСКИ ДОГОВОР

Повлекувањето на канадските визи за Бугарија и Романија нема да се случи без потпишување на договор за слободна трговија со Канада (СЕТА), изјави претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер по завршувањето на самитот на ЕУ.

“Сакам да потсетам на нашите романски и бугарски пријатели дека визната либерализација нема да се случи без потпишување на СЕТА”, истакна Јункер. Баросо изрази разочарување од резултатите од самитот и изјави дека е “изненаден што никој не се противи на договорите за слободна трговија со Виетнам и Кина, но се противи на договорите за слободна трговија со Канада и САД”.

Слични написи

hakerski napadi

Хакерски упад во безбедносниот софтвер CCleaner зарази 2 милиони компјутери

Повеќе од 2 милиони луѓе кои го спуштиле безбедносниот софтвер CCleaner ги заразиле своите компјутери …