сабота , 21 октомври 2017
karatis

Каратистите ги започнаа подготовките за ЕП во Португалија

Македонските каратисти членови на клубот Макпетрол, ги започнаа подготовките за претстојното Европско универзитетско првенство кое треба да се одржи во Куимбра , Португалија.

Селекторот Бошко Заборски информира дека репрезентацијата ќе се подготвува во Црна Гора.

– Оваа година за прв пат на ова првенство ќе бидат здружени сите боречки Олимписки спортови, тоа значи дека каратето, џудото и теквондото ќе бидат на натпреварувачките програми на ова Европско првенство. Ние одлучивме подготовките да ги направиме во Црна Гора, поточно во Бар и Суто Море. Тренираме по два пати дневно, стадионот во Бар ни ги дава сите потребни услови за добра подготовка. Каратистите одлично се чувствуваат и се надеваме дека во следните десет дена во целост ќе ја оствариме предвидената програма.

Европското првенство ќе се одржи последната седмица од овој месец.

На подготовките учествуваат:
Петар Заборски -75 кг
Сара Радичевска -50 кг
Симона Заборска -55 кг
Наташа Стефановска -61 кг
Моника Стефановска -68 кг

Исто така со екипата се и Моника Пендаровска, Анѓела Мојсовска и Петар Спасеновски.

Слични написи

iniesta

Иниеста потпиша доживотен договор со Барселона

Андрес Иниеста потпиша уникатен договор со Барселона, кој има доживотна важност. Ова е посебен начин …