недела , 24 септември 2017
FILE - In this Feb. 12, 2013 file photo, Ashton Carter testifies on Capitol Hill in Washington. Carter has emerged as President Barack Obama's top candidate to become the next defense secretary, according to administration officials, putting him in line to take over a sprawling department that has had an uneasy relationship with the White House.  (AP Photo/J. Scott Applewhite, File)
FILE - In this Feb. 12, 2013 file photo, Ashton Carter testifies on Capitol Hill in Washington. Carter has emerged as President Barack Obama's top candidate to become the next defense secretary, according to administration officials, putting him in line to take over a sprawling department that has had an uneasy relationship with the White House. (AP Photo/J. Scott Applewhite, File)

Картер: САД ја прошируваат кампањата против ИД

FILE - In this Feb. 12, 2013 file photo, Ashton Carter testifies on Capitol Hill in Washington. Carter has emerged as President Barack Obama's top candidate to become the next defense secretary, according to administration officials, putting him in line to take over a sprawling department that has had an uneasy relationship with the White House.  (AP Photo/J. Scott Applewhite, File)
FILE – In this Feb. 12, 2013 file photo, Ashton Carter testifies on Capitol Hill in Washington. Carter has emerged as President Barack Obama’s top candidate to become the next defense secretary, according to administration officials, putting him in line to take over a sprawling department that has had an uneasy relationship with the White House. (AP Photo/J. Scott Applewhite, File)

Американскиот секретар за одбрана Еш Картер изјави денеска дека администрацијата на претседателот Барак Обама се подготвува да ја интензивира воената кампања против Исламска држава со вклучување на повеќе и поинтензивни воздушни напади во Сирија.

Во обраќање во Одборот за оружените сили во Сенатот, Картер рече дека новиот пристап во борбата против ИД ќе се однесува првично за Рака, која Исламска држава ја прогласи за своја престолнина во Сирија и Рамади како главен град на покраината Анбар во западен Ирак.

Картер додаде дека САД се надеваат дека силите на арапските држави ќе бидат подобро опремени во борбата против ИД.

Слични написи

hakerski napadi

Хакерски упад во безбедносниот софтвер CCleaner зарази 2 милиони компјутери

Повеќе од 2 милиони луѓе кои го спуштиле безбедносниот софтвер CCleaner ги заразиле своите компјутери …