сабота , 23 септември 2017
North Korea Anniversary

Ким Џонг-ун: Северна Кореја е подготвена за „секаква војна” со САД

North Korea Anniversary
Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун изјави денеска дека неговата земја е подготвена за „секаков вид војна, испровоцирана од американските империјалисти“, пренесува БТА.

– Денес нашата партија решително соопштува дека нашите вооружени сили се способни да се справат со секаква војна, испровоцирана од САД. Подготвени сме да ги заштитиме нашиот народ и синото небо на нашата татковина, изјави Ким.

Неговиот говор беше емитуван во живо на севернокоирејската Централна телевизија. Воената парада во чест на 70-годишнината на владејачката партија не започна наутро, како и обично, туку околу пладне поради дождот.

Според податоците на руски медиуми на парадата учествувале најмалку 20.000 војници.

Севернокорејскиот лидер не спомна ништо конкретно за капацитетот на армијата, а само ги истакна посветеноста на партијата за подобрување на животот на народот.

Слични написи

hakerski napadi

Хакерски упад во безбедносниот софтвер CCleaner зарази 2 милиони компјутери

Повеќе од 2 милиони луѓе кои го спуштиле безбедносниот софтвер CCleaner ги заразиле своите компјутери …