вторник , 24 октомври 2017
vardarki

Кликовац, Хмирова и Лазовиќ остануваат во Вардар

Андреа Кликовац, Татјана Хмирова и Барбара Лазовиќ ја продолжуваат соработката со Вардар и по истекот на нивните актуелни договори во јуни 2017 година, објави макеоднскиот шампион на официјалниот клупски сајт.

Татјана Хмирова го продолжи договорот за дополнителни две сезони, исто како и Андреа Кликовац, а Барбара Лазовиќ ќе остана во Скопје уште најмалку една сезона.

Кликовац заедно со Ина Суслина се првите интернационалки што пристигнаа во Вардар уште во 2012 година, и се дел од сите успеси на екипата досега. Хмирова дојде во Вардар во 2013 година, а од 2014 на тимот му се приклучи и Барбара Лазовиќ.

Сите девојки беа дел од настапот на Вардар на Ф4 турнирите во лигата на шампионките каде „црвено-црните” ги освоија бронзените медали. Суслина и Кликовац освоија и четири шампионски титули во домашното првенство и три титули во Купот на Македонија, а Хмирова и Лазовиќ, освоија по три односно две двојни круни.

„Вардар го сочува тимот што сеознава е неприкосновен во Европа. Сметаме дека имаме добра комбинација на играчи кои имаат уште потенцијал во себе и можеме заедно да постигнеме уште повеќе. Сакаме да бидеме стабилен клуб кој ќе ги задржи сите што се вклопуваат во нашата стратешка цел – освојување на Лигата на шампионите. Задоволни сме од нивните настапи, верувам во иднина ќе покажат  уште подобри игри“ – вели Давор Стојановски, извршен директор на Вардар.

Вардар е на првото место во Група 1 во главната фаза од Лигата на шампионите и на три кола до крај на регуларниот дел веќе има обезбеден пласман во четвртфиналето, со серија од осум победи по ред, и десет натпревари без пораз, што е нов клупски рекорд. Во следното коло од ЛШ, на 26 февруари, Вардар во Скопје ја пречекува Будуќност.

Слични написи

iniesta

Иниеста потпиша доживотен договор со Барселона

Андрес Иниеста потпиша уникатен договор со Барселона, кој има доживотна важност. Ова е посебен начин …