вторник , 26 септември 2017
132410372-540x320

Коалицијата уништи нафтено наоѓалиште контролирано од ИД во Сирија

132410372-540x320Нафтено наоѓалиште во источна Сирија под контрола на Исламска држава е уништено при воздушните напади на коалицијата предводена од САД, соопшти американската армија.

Во соопштението се наведува дека воздушните напади синоќа биле насочени врз рафинерите контролирани од ИД и центрите за команда и контрола во нафтеното наоѓалиште Ал Омар во близина на градот Деир ал Зур.

Коалицијата предводена од САД синоќа нападнала 26 цели во Сирија.

Според американските процени дека ИД од експлоатација на нафтеното наоѓалиште Ал Омар заработува од 1,7 до 5,1 милиони долари месечно.

Слични написи

hakerski napadi

Хакерски упад во безбедносниот софтвер CCleaner зарази 2 милиони компјутери

Повеќе од 2 милиони луѓе кои го спуштиле безбедносниот софтвер CCleaner ги заразиле своите компјутери …