недела , 24 септември 2017
tramp-don

Конгресмени поднесоа тужба против Трамп за примање пари од странски влади

Околу 200 конгресмени од редот на Демократската партија денеска поднесоа тужба против американскиот претседател Доналд Трамп пред федералниот суд, тврдејќи дека примал финансиски средства од странски влади преку своите компании, а без одобрување на Конгресот, што претставува кршење на Уставот на САД.

Во тужбата, која ја поднесоа најмалку 30 сенатори и 166 членови на Претставничкиот дом, стои дека Трамп не побарал одобрение од Конгресот за ниту една од уплатите на стотина своите компании кои ги добивал од странски влади, откако во јануари го презел претседателскиот мандат, иако според Уставот е должен да побара такво одобрение.

Ова е досега најголем број на членови на Конгресот да тужат еден американски претседател.

Белата куќа засега не излезе со коментар по ова прашање, но соопшти дека бизнис-интересите на Трамп не претставуваат кршење на Уставот.

Компаниите на Трамп ветија дека профитот од клиентите кои претставуваат странски влади ќе го донираат во Министерството за финансии, но дека нема да бараат клиентите да се идентификуваат.

Слични написи

hakerski napadi

Хакерски упад во безбедносниот софтвер CCleaner зарази 2 милиони компјутери

Повеќе од 2 милиони луѓе кои го спуштиле безбедносниот софтвер CCleaner ги заразиле своите компјутери …