понеделник , 25 септември 2017
lavrov-ms

Лавров: Гранатирањето на руската амбасада во Дамаск е терористички чин

lavrov-msГранатирањето на руската амбасада во Дамаск официјална Москва го смета за терористички акт, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

– Ова е очигледен вид тероризам, веројатно со цел да ги исплаши приврзаниците на борбата против тероризмот, рече Лавров во пресрет на разговорот со специјалниот пратеник на ОН за Сирија, Стефан де Мистура, пренесоа руските медуими.

Во текот на демонстрациите организирани во знак на подршката на Москва, врз руската амбасада во Дамаск беа истрелани две гранати, но немаше било жртви, ниту оштетувања на зградата на амбасадата.

Слични написи

hakerski napadi

Хакерски упад во безбедносниот софтвер CCleaner зарази 2 милиони компјутери

Повеќе од 2 милиони луѓе кои го спуштиле безбедносниот софтвер CCleaner ги заразиле своите компјутери …