вторник , 24 октомври 2017
1 BRIKS

Лидерите на БРИКС го осудија севернокорејскиот нуклеарен тест

Лидерите на земјите од групата БРИКС силно го осудија нуклеарното тестирање на Северна Кореја и повикаа на директен дијалог за нуклеарниот проблем на корејскиот полуостров.

Во заедничка декларација на членките на БРИСК,(Бразил, Кина, Русија, Индија и Јужна Африка) се искажува длабока загриженост за постојаните тензии околу севернокорејскиот нуклеарна програма.

Лидерите на БРИСК во декларацијата бараат проблемот да се решава на единствениот можен начин, преку директен дијалог меѓу сите страни.

Северна Кореја вчера ја изврши својата најсилна нуклеарна проба во која ја детонираше унапредената хидрогенска бомба за ракета со среден дострел, што предизвика реакции низ светот.

Слични написи

zagreb

Загреб: Извикувал „Зиг хајл“ и напаѓал луѓе со солзавец

Во центарот на Загреб се случи инцидент во кој полесно е повредено едно лице, јавуваат …