четврток , 19 октомври 2017
mesi-najdobarfudbaler-540x320

Лионел Меси е избран за најдобар фудбалер во Европа за изминатата сезона

mesi-najdobarfudbaler-540x320Лионел Меси е избран за најдобар фудбалер во Европа за минатата сезона во изборот на 55 новинари од Стариот континент.

Гласањето се одвиваше за време на жрепката за групната фаза од Лигата на шампиони. По гласањето, претседателот на УЕФА, Мишел Платини го прогласи победникот во изборот во кој ривали му беа Луис Суарез и Кристијано Роналдо.

– Секако дека ова признание многу ми значи. Но, мора да кажам дека е заслуга на сите мои соиграчи затоа што без тимот не би можел ништо да освојам, рече Лионел Меси.

Наградата за најдобра фудбалерка во Европа за минатата сезона ја доби репрезентативниот напаѓач на Германија Селиа Шашиќ.

Слични написи

iniesta

Иниеста потпиша доживотен договор со Барселона

Андрес Иниеста потпиша уникатен договор со Барселона, кој има доживотна важност. Ова е посебен начин …