вторник , 26 септември 2017
mk reprezentacija

Македонија со пад од девет места на најновата ФИФА ранг листа

Македонската фудбалска репрезентација забележа пад од девет места на најновата ранг листа на Светската фудбалска асоцијација (ФИФА) објавена денес. Според октомвриското рангирање Македонија е на 155.место што е најслаб пласман во историјата на репрезентацијата.

Од квалификациската група за Светското првенство во која настапуваат „црвено-жолтите“ најдобро пласирана е Шпанија (10.место) која е следниот ривал на македонските фудбалери, во ноември. Италија е на 13.позиција, Албанија 47-ма, Израел со скок од 19 позиции се искачи на 79.место, додека Лихтенштајн се најде на 183.место.

Лидер на ФИФА листата и поантаму е Аргентина, Германија се проби на втората позиција, а Бразил на третата. Белгија има пад од две места и сега е четврта, а во ТОП 10 уште се и: Колумбија, Чиле, Франција, Португалија, Уругвај и Шпанија.

Следното рангирање ФИФА ќе го изврши на 24 ноември.

Слични написи

elif-elmas-701x495

ФИФА: Фенербахче може да го регистрира Елмаз

ФИФА ја прифати апликацијата што Фенербахче ја поднесе за трансферот на македонскиот репрезентативец Елиф Елмаз, …