вторник , 26 септември 2017
krivicen sud

Министерката за култура и екс- министерот за транспорт и врски на распит во Кривичен суд

Министерката за култура и екс- министерот за транспорт и врски, во текот на денот треба да се појават на распит кај судија на претходна постапка во скопскиот Кривичен суд.

Специјалното јавно обвинителство за нив како и за останатите осомничени во предметите „Тендери“ и „Топлик“ побара судот да им изрече мерки на претпазливост. Се товарат дека го оштетиле државниот за 2 милиони евра.

Двете истраги се однесуваат на проектот „Сончев град“ и за изградбата на Музејот на револуционерната борба.

По објавувањето на двата нови предмети, министерката за култура и од транспорт и врски посочија дека Специјалното јавно обвинителство e продолжена рака на СДСМ, поради нивните, како што беше речено, конструирани случаи.

Слични написи

blokator

Блокатори за мобилни телефони во Идризово

Блокатори за мобилни телефони се поставуваат во истражниот затвор во Шуто Оризари кога од фејсбук-профилот …