недела , 22 октомври 2017
toska

МОБ: Изведба на „Тоска“ со оперската примадона Ѓиновска Илкова

Хорот и оркестарот на Македонската опера и балет за 6 октомври најавуваат изведба на најпопуларната опера „Тоска“ од Џакомо Пучини.

На сцената во салонот на МОБ во водечката улога ќе настапи оперската примадона Весна Ѓиновска Илкова, а под диригентство на Бисера Чадловска.

Настапуваат и (Каварадоси) Зоран Сотиров, (Скарпија) Марјан Јованоски, (Анџелоти) Ернес Ибраимовски и други.

Слични написи

bela nik

„Бела ноќ“ во Скопје

Годинешново 13. издание на манифестацијата „Бела ноќ“, што  ќе се одржи утре, ќе има квалитетна …