недела , 20 август 2017
mogerini

Могерини утре ја почнува балканската турнеја

Шефицата на дипломатијата на ЕУ, Федерика Могерини утре ќе ја започне неколкудневната посета на земјите на западен Балкан, која ќе има двојно значење, најпрвин за заедничката иднина на ЕУ и Западен Балкан, а потоа и за билатералните односи на Унијата со земјите од регионот.

Од една страна, ова ќе биде за ЕУ и самиот регион значајна посета со цел дефинирање на позициите на балканските земји и самата политика на проширување во разговорите, кои моментално се водат внатре во ЕУ на тема иднината на Унијата.

Слични написи

timthumb (31)

Уапсен бизнисменот Бенџамин Штајнмец

Милијардерот Бенџамин Штајнмец, кој е сопственик на низа компании во земји на Балканот, меѓу кои …