вторник , 26 септември 2017
132861871-540x320

На либискиот брег најдени 29 тела

132861871-540x320 На брегот на Либија, 160 километри источно од Триполи, најдени се 29 тела, најверојатно на бегалци, соопшти организацијата Црвена полумесечина.

-Локални жители не информираа за телата на брегот во околината на Злитен. Прво откривме 25, а пота уште четири тела, изјави портпаролот на споменатата организација, Мохамед ал-Мисрати.

Тој додаде дека денеска се очекува да бидат пронајдени уште тела, пренесуваат француските медиуми.

Според информации на властите во Триполи, станува збор за тела на „луѓе од Африка“.

Либија, со 1.770 километри лошо надгледуван брег, претставува омилена појдовна точка на бегалците од африканските земји кои се обидуваат да стигнат до Европа, најчесто до италијанскиот остров Лампедуза, од кој е одалечена само 300 километри.

Слични написи

hakerski napadi

Хакерски упад во безбедносниот софтвер CCleaner зарази 2 милиони компјутери

Повеќе од 2 милиони луѓе кои го спуштиле безбедносниот софтвер CCleaner ги заразиле своите компјутери …