вторник , 26 септември 2017
U.S. Marine Corps Gen. Joseph F. Dunford Jr., the outgoing commander of the International Security Assistance Force and U.S. Forces-Afghanistan, delivers remarks during a change of command ceremony in Kabul, Afghanistan, Aug. 26, 2014. Dunford formally relinquished command to U.S. Army Gen. John F. Campbell during the event. (DoD photo by Staff Sgt. Sean K. Harp, U.S. Army/Released)
U.S. Marine Corps Gen. Joseph F. Dunford Jr., the outgoing commander of the International Security Assistance Force and U.S. Forces-Afghanistan, delivers remarks during a change of command ceremony in Kabul, Afghanistan, Aug. 26, 2014. Dunford formally relinquished command to U.S. Army Gen. John F. Campbell during the event. (DoD photo by Staff Sgt. Sean K. Harp, U.S. Army/Released)

Началникот на американскиот Генералштаб во посета на Ирак

U.S. Marine Corps Gen. Joseph F. Dunford Jr., the outgoing commander of the International Security Assistance Force and U.S. Forces-Afghanistan, delivers remarks during a change of command ceremony in Kabul, Afghanistan, Aug. 26, 2014. Dunford formally relinquished command to U.S. Army Gen. John F. Campbell during the event. (DoD photo by Staff Sgt. Sean K. Harp, U.S. Army/Released)
U.S. Marine Corps Gen. Joseph F. Dunford Jr., the outgoing commander of the International Security Assistance Force and U.S. Forces-Afghanistan, delivers remarks during a change of command ceremony in Kabul, Afghanistan, Aug. 26, 2014. Dunford formally relinquished command to U.S. Army Gen. John F. Campbell during the event. (DoD photo by Staff Sgt. Sean K. Harp, U.S. Army/Released)

Новиот началник на Здружениот генералштаб на Вооружените сили на САД, маринскиот генерал Џозеф Данфорд пристигна денеска во ненајавена посета на Ирак, каде планира да се запознае со ситуацијата на теренот во борбата против групацијата Исламска држава.

Авионот на Данфорд, кој на функцијата дојде на 1 октомври, слета во Ербил, главен град на полуавтономниот курдски регион во северен Ирак.

Според најавите, тој ќе се сретне со претседателот на Ирачки Курдистан, Масуд Барзани.

Потоа е планирано Данфорд од Ербил да замине за Багдад, на средби со претставници на ирачките власти и со американски команданти.

Слични написи

hakerski napadi

Хакерски упад во безбедносниот софтвер CCleaner зарази 2 милиони компјутери

Повеќе од 2 милиони луѓе кои го спуштиле безбедносниот софтвер CCleaner ги заразиле своите компјутери …